فینال جام حذفی ایران در فصل 94 – 95 / استقلال – ذوب‌آهن؛ شام آخر یا جام اول؟/ گل‌محمدی به‌دنبال «دَبِل»
فینال جام حذفی بین تیم‌های فوتبال استقلال و ذوب‌آهن برگزار می‌شود.

تیم‌های فوتبال استقلال و ذوب‌آهن اصفهان از ساعت 21 فردا (یکشنبه) در دیدار فینال جام حذفی در ورزشگاه گاز و نفت خرمشهر به مصاف هم خواهند رفت.

استقلال که با 9 بار حضور در فینال جام حذفی و کسب شش عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم است، در شرایط خاصی به دیدار ذوب‌آهن می‌رود. پرویز مظلومی با وجود کسب سهمیه آسیا و قرار گرفتن در یک قدمی قهرمانی جام حذفی، تکلیف خود را برای فصل آینده نمی‌داند. پس از پایان لیگ برتر، روزی نبود که صحبت از تغییر سرمربی استقلال و جذب بازیکنان جدید نشود. یک روز علیرضا منصوریان سرمربی استقلال بود و روز دیگر گزینه‌‌های خارجی چون اسکوچیچ و کرانچار. مسئولان باشگاه استقلال هم اگر چه از مظلومی حمایت کردند اما در عین حال اظهارات ضد و نقیضی از زبان آنها شنیده می‌شد.

مظلومی که روی لبه تیغ قرار گرفته، به دنبال این است که با کسب جام حذفی شایستگی خود را ثابت کند. او پیش از ثبت قراردادش با استقلال، به مسئولان باشگاه قول سهمیه آسیا را داده بود و با کسب قهرمانی جام حذفی می‌تواند بگوید که فراتر از قولی که داده بود، عمل کرده است. شاید مظلومی می‌داند که حتی در صورت قهرمانی جام حذفی، احتمال دارد با نیمکت استقلال خداحافظی کند. اتفاقی که سال 91-90 برای او افتاد. مظلومی با وجود قهرمانی جام حذفی، برکنار شد و مسئولان باشگاه استقلال امیر قلعه‌نویی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. اکنون صحبت از منصوریان شده و شاید مظلومی این بار هم نیمکت استقلال را از دست بدهد.

با وجود این موضوع، مظلومی در فینال جام حذفی یک مشکل بزرگ دارد و آن هم محرومیت دو بازیکن کلیدی‌اش به نام‌های خسرو حیدری و سجاد شهباززاده است. بیشتر حملات استقلال از طریق حیدری طراحی می‌شد و اکنون استقلال باید بدون این بازیکن به زمین برود.

ذوب‌آهن اصفهان هم با اندوه از دست رفتن لیگ قهرمانان آسیا باید به مصاف استقلال برود. شاگردان یحیی گل‌محمدی که امیدوار بودند در اصفهان جشن صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان را بگیرند با شکست برابر العین امارات از راهیابی به مرحله بعد بازماندند. ذوب‌آهن علاوه بر این مسئله چند بازیکن مصدوم دارد که نبود آنها کار را برایشان سخت خواهد کرد. شاگردان گل‌محمدی سال گذشته قهرمان جام حذفی شدند و برای اینکه سهمیه آسیا را از دست ندهند همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا از عنوان قهرمانی فصل گذشته خود دفاع کنند.

نگرانی مشترک دو تیم بازی در هوای گرم خرمشهر است. سازمان لیگ تصمیم گرفته به مناسبت آزادسازی خرمشهر هر ساله فینال جام حذفی در ورزشگاه نفت و گاز خرمشهر برگزار شود اما مسئولان استقلال و ذوب‌آهن اعتقاد دارند که هوای گرم و شرجی ممکن است کیفیت بازی را پایین بیاورد. با این حال مظلومی و گل‌محمدی برای اینکه پایگاه محکمی در تیم‌های خود داشته باشند، دوست ندارند به راحتی جام حذفی را از دست بدهند. بنابراین رقابت استقلال و ذوب‌آهن برای کسب جام دیدنی خواهد بود.

باید دید بازی فردا جام اول مظلومی در استقلال خواهد بود یا شام آخر او و باید دید ذوب‌‌آهن می‌تواند در قهرمانی جام حذفی «دبل» کند و برای دومین سال پیاپی قهرمان شود و چند روز پس از حذف از لیگ قهرمانان بار دیگر به این رقابت‌ها بازگردد یا خیر.

به گزارش تسنیم، رقابت‌های جام حذفی برای نخستین بار در سال 1355 برگزار شد که در آن سال، ملوان بندرانزلی در فینال با برتری 4 بر یک مقابل تراکتورسازی تبریز، قهرمان شد. بیست‌وهشت دوره از این رقابت‌ها برگزار شده و بین سال‌های 57 تا 65 این رقابت‌ها انجام نشد.

در زیر نگاه اجمالی به تاریخچه جام حذفی داریم:

دوره قهرمان سال
اول ملوان انزلی 55
دوم استقلال 57
سوم ملوان انزلی 66
چهارم پرسپولیس 67
پنجم شاهین اهواز 68
ششم ملوان 70
هفتم پرسپولیس 71
هشتم سایپا 73
نهم بهمن کرج 74
دهم استقلال 75
یازده برق شیراز 76
دوازده پرسپولیس 78
سیزده استقلال 79
چهارده فجرسپاسی 80
پانزدهم استقلال 81
شانزدهم ذوب‌آهن 82
هفدهم سپاهان 83
هجدهم صبا باتری 84
نوزدهم سپاهان 85
بیستم سپاهان 86
بیست‌ویکم استقلال 87
بیست‌ودوم ذوب‌آهن 88
بیست‌وسوم پرسپولیس 89
بیست‌وچهارم پرسپولیس 90
بیست‌وپنجم استقلال 91
بیست‌وششم سپاهان 92
بیست‌وهفتم تراکتورسازی 93
بیست‌وهشتم ذوب‌آهن 94

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آخرین اخبار سایر رسانه ها