پوشش لحظه به لحظه روز اجرای برجام / آژانس تکمیل تعهدات ایران را تائید کرد/اتحادیه اروپا و آمریکا دستور رفع تحریم‌ها را صادر کردند/استقبال مقامات کشورهای غربی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک را برداشته است.

به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک را برداشته است.

در ادامه مهمترین تحولات مربوط به اجرای برجام آمده است:

01:50 اعلام رفع تحریم‌های ایران در نشریه رسمی اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا رفع تحریم‌های ایران را رسما در نشریه رسمی خود منتشر کرد. این نشریه معمولا دوشنبه‌ها منتشر می‌شود، اما این بار برای اجرایی شدن رفع تحریم‌های ایران زودتر از موعد منتشر شد.

01:43 امکان حضور غیرمستقیم شرکت‌های آمریکایی در ایران: وزارت خزانه‌داری آمریکا، بامداد یکشنبه در دستورالعملی اعلام کرد نمایندگان برون‌مرزی شرکت‌‌های آمریکایی می‌توانند مطابق تعهدات آمریکا ذیل برجام از این پس در ایران فعالیت کنند.

01:13 آمانو در تهران: یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه برای دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر می‌کند.

01:07 بیانیه کری: جان کری وزیر خارجه آمریکا به میان خبرنگاران آمد و بیانیه‌ای طولانی را قرائت کرد. وی در بخشی از اظهاراتش گفت: «ما تحریم‌ها را بلافاصله برخواهیم داشت. از امروز 16 ژانویه 2016 به روز اجرای برجام رسیدیم. امروز به لحظه‌ای رسیدیم که تعهدات ایران از روی کاغذ خارج و به مرحله اجرا درآمده است. امروز با اطمینان می‌توانیم بگوییم که همه راه‌های ایران برای رفتن در مسیر ساخت سلاح و مواد شکافت پذیر بسته شده است.»

01:06 اعلام رفع تحریم‌های اروپایی: شورای اروپا با صدور بیانیه‌ای رسما تائید کرد که این اتحادیه «کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای علیه ایران را برداشته است.»

00:59 انتشار دستور العمل رفع تحریم‌های آمریکا: وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار دستور العملی 42 صفحه‌ای رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تائید و نحوه اجرایی شدن آن را تشریح کرده است.

00:51 صدور فرمان اوباما: اوباما فرمان اجرایی رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

00:40 بیانیه مشترک ظریف و موگرینی: ظریف و موگرینی در بیانیه‌ای مشترک گفتند: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته‌ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا کرده است.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، امروز تحریم‌های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای 1+5، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

00:37 دستور کری: وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن تعهدات تحریمی خود ذیل برجام را اجرایی کرده است.

00:16 واکنش نتانیاهو: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به شروع رسمی اجرای برجام مدعی شد که ایران آرزوی ساخت سلاح هسته‌ای را از سرش خارج نکرده است.

00:06 موگرینی: پس از دیدار با آمانو بیانیه مشترک را با ظریف قرائت خواهیم کرد.

00:06 بیانیه آژانس: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران تمام گام‌های متعهد‌شده ذیل برجام را برداشته است. یوکیا آمانو مدیر کل گفت از این پس روابط تهران و آژانس وارد فاز جدیدی شده و این نهاد می‌تواند نظارت بیشتری بر برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

در بیانیه یوکیا آمانو مدیر کل آژانس آمده است:

«امروز من طی گزارشی تائید کردم که ایران گام‌های مقدماتی لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

این گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان میدانی تائید کردند که ایران تمام اقدامات لازم ذیل برجام برای ممکن شدن وقوع روز اجرا را انجام داده است.

این امر راه را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هموار می‌کند تا راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران ذیل این توافق را، آنطور از سوی شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده و مجوز آن از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده بود،‌ آغاز کند.

روابط بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون وارد فاز تازه‌ای می‌شود. این روزی مهم برای جامعه بین‌الملل است. من به تمام کسانی که این واقعیت را محقق کردند، به خصوص گروه کشورهای موسوم به E3/EU+3، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبریک می‌گویم.

ایران همراستا با تعهداتش، اجرای موقت پروتکل الحاقی بر توافقنامه پادمانی‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز می‌کند. این امر، همراه با دیگر اقدامات مرتبط با هسته‌ای ذیل برجام،‌ توانایی آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای در ایران و راستی‌آزمایی صلح‌آمیز بودن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

از زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی مسئله هسته‌ای ایران را در سال 2003 اغاز کرد، ما مسیری طولانی را پیموده‌ایم. کارهای زیادی برای رسیدن به اینجا و اجرای این توافق، صورت گرفته است.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آخرین اخبار سایر رسانه ها